Modelowanie warg sromowych większych

Wargi sromowe większe, jak pokazuje rysunek (...) otaczają wargi sromowe mniejsze, łechtaczkę, ujście cewki moczowej i pochwy. Ich kształt jest szczególnie istotny dla wyglądu całych narządów płciowych. Współczesna ginekologia estetyczna wykorzystuje szereg metod umożliwiających poprawę wyglądu warg sromowych większych. W zależności od wskazań, stosuje się: 1) uwydatnienie warg sromowych większych, lub 2) redukcję warg sromowych większych.

Uwydatnienie warg sromowych większych jest zabiegiem koniecznym w przypadku atrofii, która najczęściej jest wynikiem utraty elastyczności skóry związanej z wiekiem. Podobnie zmiany mogą wystąpić w przypadku nadmiernej utraty masy ciała. Atroficzne wargi sromowe większe nieestetycznie zwisają na około warg sromowych mniejszych. W takich przypadkach, istnieje możliwość uwydatnienia warg sromowych większych, przy pomocy tkanki tłuszczowej pacjentki, pobranej za pomocą liposukcji. Inną możliwością w tych przypadkach są małoinwazyjne techniki wykorzystujące różnorodne wypełniacze tkankowe produkowane na bazie kwasu hialuronowego. W przypadku zaawansowanej atrofii warg sromowych większych, może być również konieczne usunięcie nadmiaru skóry tej okolicy ciała. Wszystkie z tych metod ujędrniają atroficzne wargi sromowe większe, poprawiając wygląd całej kobiecej strefy intymnej.

W części kobiet przyczyną zakłopotania związanego z wyglądem strefy intymnej są nadmiernie uwydatnione wargi sromowe większe. W takich przypadkach za pomocą liposukcji można usunąć tkankę tłuszczową z warg sromowych, a tym samym wymodelować ich kształt. Jest to zabieg mało inwazyjny, który w przypadku obecnych wskazań, znacząco poprawia wygląd kobiecych zewnętrznych narządów płciowych.

Należy podkreślić, że w dzisiejszych czasach chirurgiczna korekcja warg sromowych większych jest metodą małoinwazyjną i bezpieczną, która może korzystnie wpłynąć na wzrost poczucia własnej atrakcyjności kobiety.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tej metody, kliknij TUTAJ

Kto jest najlepszą kandydatką do modelowania warg sromowych większych?
Z efektów zabiegu powinny być zadowolone wszystkie kobiety nieusatysfakcjonowane wyglądem swojego sromu.

Możliwe powikłania
Zarówno uwydatnienie jak i redukcja warg sromowych mniejszych są zabiegami bezpiecznymi, po których powikłania występują bardzo rzadko. W obu zabiegach wystarczające są drobne (kilkumilimetrowe) nacięcia skóry, dlatego blizny są praktycznie niewidoczne i rany goją się bardzo szybko. Jedynie w przypadku zaawansowanej atrofii warg sromowych konieczne może być usunięcie większych fragmentów skóry. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe w okolicy warg sromowych, które są związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany. Te dolegliwości ustępują po około 1 do 2 tygodniach.

Jak przygotować się do operacji ?
Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania.

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie).

Najkorzystniejszym terminem do operacji modelowania warg sromowych jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie, infekcja dróg moczowych) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu powinnaś być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację powinnaś zastosować dietę lekkostrawną.

Na wizycie kwalifikacyjnej nasz chirurg udzieli Ci pełnej informacji dotyczącej przygotowania do operacji.

Rodzaj znieczulenia
Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i naszego lekarza anestezjologa. Zabieg uwydatnienia lub redukcji warg sromowych większych może być przeprowadzony zarówno w znieczuleniu ogólnym, przewodowym (podpajęczym) lub miejscowym.

Operacja
Operacje redukcji i uwydatnienia warg sromowych większych przeprowadzane są od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 1 godziny. W przypadku atrofii warg sromowych większych, w celu uzupełnienia ubytku tkanki, możemy posłużyć się albo autologiczną tkanką tłuszczową (pobraną metodą liposukcji ze wzgórka łonowego lub z tkanki tłuszczowej brzucha) lub wykorzystać gotowe, tkankowe wypełniacze oparte na bazie kwasu hialuronowego. Oczywiście, w przypadku, gdy wymagane jest usunięcie nadmiaru skóry z warg sromowych, gojenie rany może przebiegać dłużej. Jednak w takich przypadkach, zastosowanie lasera diodowego sprawia, że pozostawione blizny są ledwo widoczne, a czas gojenia krótki.
Celem redukcji nadmiernie przerośniętych warg sromowych, stosujemy analogiczną metodę (tj. liposukcję), dzięki której redukujemy tkankę tłuszczową warg sromowych.

Po operacji
Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora lub do dnia następnego (uwarunkowane jest to rozległością przeprowadzonego zabiegu, aktualnym stanem operowanego obszaru jak i uwarunkowaniami anestezjologicznymi), gdzie jest pod ciągłą opieką. Możliwość wstania z łóżka istnieje już po 2-4 godzinach od operacji.
W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 1 – 2 tygodniach.

powrót