Rekonstrukcja błony dziewiczej

W niektórych społecznościach kulturowych i religijnych istotną rzeczą jest zachowanie błony dziewiczej. Obecnie możliwe jest odtworzenie lub zmianę kształtu uszkodzonej błony dziewiczej. Taki zabieg, przeprowadzony z wykorzystaniem lasera diodowego, jest zabiegiem szybkim, praktycznie bezkrwawym i obarczonym bardzo niskim odsetkiem powikłań. Jednak przede wszystkim jest to zabieg wysoce efektywny, ponieważ dochodzi do pełnego przywrócenia pierwotnego kształtu błony dziewiczej.

Procedura przeprowadzana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, rehabilitacja po zabiegu nie przekracza kilku dni, a efekty są bardzo dobre.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tej metody, kliknij TUTAJ

Możliwe powikłania operacji
Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.

Jak przygotować się do operacji ?
Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania.

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie).

Najkorzystniejszym terminem do odtworzenia błony dziewiczej jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie, zapalenie pęcherza moczowego) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu powinnaś być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację powinnaś zastosować dietę lekkostrawną.

Na wizycie kwalifikacyjnej nasz chirurg udzieli Ci pełnej informacji dotyczącej przygotowania do operacji.

Rodzaj znieczulenia
Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i lekarza operującego. Rekonstrukcja błony dziewiczej może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym przewodowym (tj. podpajęczynówkowym), a nawet w znieczuleniu miejscowym.

Operacja
Operacja laserowej perineoplastyki przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 30 minut. Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej może być przeprowadzony za pomocą lasera diodowego. W takim przypadku, pacjentka zyskuje na niezwykle precyzyjnym wykonaniu zabiegu, szybkim powrocie do zdrowia, niewielkiej utracie krwi. Ponadto zastosowanie lasera niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV.

Po operacji
Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora w sytuacji zastosowania znieczulenia ogólnego, gdzie jest pod ciągłą opieką lub istnieje możliwość wyjścia po około godzinie po znieczuleniu miejscowym.
W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 2- 4 dniach.

powrót