Hymenotomia – nacięcie błony dziewiczej

Hymenotomia, jest to zabieg polegający na nacięciu błony dziewiczej. Wykonuje się go najczęściej u kobiet, u których występuje nadmiernie pogrubiała błona dziewicza oraz u kobiet z zarośniętą błoną dziewiczą. Taki typ błony dziewiczej jest wadą wrodzoną żeńskich narządów płciowych, która występuje stosunkowo rzadko. U kobiet doświadczonych tym defektem, nadmiernie sztywna i gruba błona dziewicza uniemożliwia wprowadzenie członka do pochwy, tym samym jest ona przyczyną niemożności odbycia stosunku płciowego. Natomiast u kobiet z zarośniętą błoną dziewiczą, jest ona przyczyną pierwotnego braku miesiączki i dolegliwości bólowych w podbrzuszu. W takich sytuacjach zabieg nacięcia błony dziewiczej (hymenotomia), połączony niekiedy z usunięciem fragmentu błony dziewiczej, umożliwia prawidłową inicjację seksualną.

W niektórych przypadkach, zabieg hymenotomii może być uzupełniony hymenoplastyką. To znaczy, że po nacięciu nadmiernie pogrubiałej błony dziewiczej, nasz chirurg odtworzy błonę dziewiczą na kształt prawidłowej błony dziewiczej, która podczas inicjacji seksualnej prawidłowo zdefloruje.

Zabieg hymenotomii jest również wskazany u kobiet, które nie rozpoczynają życia płciowego ze względu na obawę przed bólem związanym z rozerwaniem błony dziewiczej. W takiej sytuacji, nacięcie błony dziewiczej pod znieczuleniem umożliwia bezbolesną inicjację seksualna.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tej metody, kliknij TUTAJ

Jak przygotować się do operacji ?
Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania.

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie).

Najkorzystniejszym terminem do operacji hymenotomii jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie, zapalenie pęcherza moczowego) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu powinnaś być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację powinnaś zastosować dietę lekkostrawną.

Na wizycie kwalifikacyjnej nasz chirurg udzieli Ci pełnej informacji dotyczącej przygotowania do operacji.

Rodzaj znieczulenia
Zabieg hymenotomii jest zabiegiem prostym, dlatego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które jest najbezpieczniejsze dla pacjentki. Jeśli pożądana jest również hymenoplastyka (czyli odtworzenie błony dziewiczej), w takiej sytuacji może być konieczne zastosowanie znieczulenia ogólnego lub przewodowego (tj podpajęczynówkowego).

Operacja
Operacja laserowej hymenotomii przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 15 minut. Zabieg może być wykonany albo za pomocą tradycyjnej techniki chirurgicznej lub za pomocą nowoczesnego lasera diodowego.

Po operacji
Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora w sytuacji zastosowania znieczulenia ogólnego, gdzie jest pod ciągłą opieką lub istnieje możliwość wyjścia po około godzinie po znieczuleniu miejscowym.
W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 2- 4 dniach.

powrót